Këto janë vetitë shëruese të qepës

 Këto janë vetitë shëruese të qepës

Vetitë shëruese të qepëve janë të njohura që në kohët e lashta, kur ato përdoreshin për trajtimin e sëmundjeve të tilla si dhimbje koke, sëmundje të zemrës etj.

Qepa përmban vitamina të ndryshme, minerale dhe bashkime të fuqishme bimore që kanë treguar se përmirësojnë shëndetin në shumë mënyra.

Qepa ka shumë pak kalori, një qepë e madhësisë mesatare ka vetëm 44 kalori, por një dozë të konsiderueshme vitaminash, mineralesh dhe fibrash.

Është e pasur me vitaminë C, e cila është përgjegjëse për ruajtjen e imunitetit, prodhimin e kolagjenit, rigjenerimin e indeve dhe absorbimin e hekurit.

Vitamina C gjithashtu vepron si një antioksidant i fuqishëm në trupin tuaj, duke mbrojtur qelizat nga dëmtimi i shkaktuar nga radikalet e lira.

Përveç kësaj, është e pasur me vitaminë B dhe është një burim i shkëlqyer i kaliumit.

3 përfitime shëndetësore që mund t’ju sjellë konsumimi i shpeshtë i qepëve.

Përmirëson shëndetin e zemrës

Konsumimi i qepëve mund të ketë një efekt të mirë në sistemin kardiovaskular.

Gjegjësisht, një studim tregoi se një polifenol i quajtur quercetin i gjetur në qepë ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut dhe niveleve të triglicerideve.

Është i pasur me antioksidantë

Qepët janë plot me antioksidantë që luftojnë sëmundjet dhe radikalet e lira dhe ndihmojnë në riparimin dhe mbrojtjen e qelizave të dëmtuara në trup. Është një nga burimet më të mira të flavonoideve (përfshirë kuercetinën), fitokemikale me veti të forta antioksiduese.

Qepët e kuqe dhe ato të zakonshme janë më të pasura me këta antioksidantë se llojet e tjera. Një dietë e pasur me antioksidantë mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe parandalimin e radikaleve të lira, gjë që çon në një sistem imunitar pozitiv dhe një shëndet më të mirë të përgjithshëm.

Ndihmon në kontrollin e sheqerit në gjak

Konsumimi i qepëve mund të ndihmojë në kontrollin e sheqerit në gjak, i cili është veçanërisht i rëndësishëm për njerëzit me diabet dhe para-diabet.

Rekomandohet për të gjithë diabetikët, sepse shkencëtarët kanë konfirmuar se qepa përmban mangan dhe krom, elementë që ruajnë sekretimin e duhur dhe funksionin e insulinës, transmeton Telegrafi. Qepa e kuqe ndihmon në uljen e nivelit të sheqerit në gjak sepse përmban një sasi të madhe squfuri dhe flavonoidësh. 100 g qepë të kuqe në ditë rekomandohet për pacientët me diabet të tipit 2.

Të ngjajshme