Tags : shëndetësi

Lajme Shëndetësi

Për gjashtë muaj u larguan 81 infermierë  nga Kosova

Në gjashtëmujorin e parë të këtij viti, Oda e Infermierëve të Kosovës (OIK), ka lëshuar 174 licenca të pa plastifkikuara, të cilat shërbejnë për fillimin e dokumentacionin për largim nga vendi, ndërsa ka lëshuar 81 vërtetime të kodit etik për infermierë të cilët veçse janë larguar nga Kosova. Kështu ka bërë të ditur për EO, […]Më shumë

Lajme Shëndetësi

Pas më shumë se 45 vjet punë, sot është pensionuar

Infermierja gjilanase Zoja Salihu i ka dhënë fund punës së saj pasi ajo tashmë ka arritur moshën e pensionit, shkruan portali Zerogjasht.Me një karrierë të gjatë dhe të suksesshme në shërbim të komunitetit, ajo ka dhënë një kontribut të vyer në fushën e shëndetësisë. Ky është postimi në faqen QKMF-së: Pas më se 45 vitesh […]Më shumë

Lajme Shëndetësi

Hajnat ia mësyjnë edhe QKUK-së, vidhen 10 dyer te objekti

Një fenomen mjaft shqetësues për qytetarët e Kosovës janë bërë vjedhjet e shpeshta nëpër shtëpi, banesa, institucione publike e private që po shkaktojnë ankth e pasiguri. Një rast i tillë është raportuar së fundmi, por këtë herë ka ndodhur në QKUK, raporton Gazeta Sinjali. Siç merr vesh Sinjali, hajnat ia kanë mësyrë edhe këtij institucioni […]Më shumë

Lajme Shëndetësi

Në urgjencën e QKMF-së në Viti, mjekët Aid Shefkiu dhe

Dje, në QKMF-në e Vitisë, Dr. Aid Shefkiu, një specialist në pulmologji i shkëlqyer dhe dr. Valdrin Hetemi, një mjek i njohur në urgjencën primare dhe një specialist në Endokrinologji, kanë kryer një operacion të shkëlqyer për një pacient në gjendje të rënduar. Pacienti kishte Efuzion Pleural, një gjendje ku mushkëria mbushet me lëng, duke […]Më shumë

Lajme Shëndetësi

QKMF në Gjilan vlerësoi lartë punën e Dr. Sebahate Hasanit,

Pas më se 38 vitesh në shërbim dhe përkujdesje ndaj pacientëve, është pensionuar mjekja gjilanase specialiste e biokimis klinike Dr.Sebahate Hasani. Në vitin 1986, Dr. Sebahate filloi për herë të parë punën si mjek në shërbimin e ish- Shtëpisë së Shëndetit në Gjilan (tani QKMF), shkruan portali Zerogjasht. Ajo ka ofruar shërbime shëndetësore në ish […]Më shumë

Lajme Shëndetësi

Uran Halimi merr titullin specialist i kirurgjisë orale

Kirurgjisë orale tashmë i është shtuar edhe një specialist, Uran Halimi. Halimi ka mbrojtur provimin specialistik para komisionit të përbërë nga Prof. asoc Dr. Resmije Avdyli, Prof. Dr. Mirsad Shkreta, Prof. Dr. Vjosa Hamiti Krasniqi. “Falenderim te pa kursyer per mentorin tim Prof. Dr. Bylbyl Fetah Reçica qe ishte udherrefyes dhe shembulli qe ndjeka gjate […]Më shumë