Tags : kuriozitete

Kuriozitete Lajme

43 vjet në búrg për një kr*m që s’e kreu

Një grua e cila qëndroi 43 vjet në burg për një vrasje që nuk e kishte kryer është liruar nga burgu në SHBA, pasi dënimi ndaj saj u rrëzua.  Sandra Hemme ishte 20 vjeçe kur u shpall fajtore për vrasjen me thikë të punonjëses së librarisë Patricia Jeschke, nga St Joseph, Missouri, në nëntor të 1980-s […]Më shumë

Kuriozitete Lajme

E padëgjuar! 4 dele regjistrohen në shkollë për të shmαngur

Mungesa e nxënësve në një shkollë në Nitting-Voyer-Hermelange të Francës verilindore, i ka shtyrë prindërit e nxënësve drejt një zgjidhjeje të padëgjuar më parë për të shmangur mbylljen e një klase, duke regjistruar katër dele. Nisma, e zyrtarizuar me një kartë me emrat dhe mbiemrat e kafshëve, përfaqëson një provokim kundër ligjit francez, i cili […]Më shumë

Kuriozitete Lajme

Australiani lundron lumin mbi një kungull

Australiani Adam Farquharson kungullin më të madh të vendit e ka shndërruar në një varkë të vogël me të cilën ka lundruar në lumin Tumut. Kungulli 408 kilogramësh i quajtur Tormund për nder të personazhit të Game of Thrones, Tormund Giantsbane, u kultivua nga Mark Peacock. Farquharson kërkoi nga Peacock që ta kishte kungullin përpara […]Më shumë

Kuriozitete Lajme

Gjeniu boshnjak që flet 73 gjuhë

Muhamed Mešić (1984) u lind në Tuzla, ku vetëm 16 vjeç, u bë këshilltar bashkiak, ndërsa në 26 vjeç, fliste 56 gjuhë. Muhamedi me profesion është jurist dhe deri tani ka punuar në 24 shtete në 4 kontinente, përcjell INA. Filloi herët të lexonte dhe të shkruante, dhe si djalë i ri ishte më e […]Më shumë

Kuriozitete Lajme

Mësoni vitin e themelimit dhe sa nxënës kishte shkolla e

Shkolla e ulët e muzikës në Gjilan është konstituar në vitin 1978. Themelues i kësaj shkolle ishte Kuvendi komunal, i cili e themeloi me vendimin nr. 71-3/78, më datën 17.02.1978. Ndërsa punës ia filloi më 10.10.1979. Të drejtë regjistrimi në këtë shkollë kishin nxenësit të cilët kishin kryer klasën e dytë të shkollës fillore. Në […]Më shumë

Kuriozitete Lajme

Mësoni se kush e solli i pari kamerën në Gjilan

Abdurrahman Jonuzi ishte njeriu që për herë të parë solli kamerën në Gjilan. Kontribut në zhvillimin e fotografisë në objektet e teknikës popullore kanë dhënë Sabit Zymberi e Drago Petroviq, të cilët edukuan shumë të rinjë për t’u dashuruar në fotografi dhe për ta bërë atë pasion interesant të jetës. Koha.press / Nexhat Buzuku/Më shumë

Kuriozitete Lajme Shëndetësi

“Shkencëtαri më i ri i Amerikës”, 14-vjeçari krijon sαpunin kundër

Heman Bekele, një djalë 14-vjeçar amerikan, krijoi një sapun të veçantë për të luftuar kancerin e lëkurës. Falë shpikjes së tij, adoleshenti fitoi së fundmi çmimin prestigjioz “Shkencëtari më i ri i Amerikës” kushtuar shkencëtarëve të rinj. Theksojmë se sapuni i kancerit të lëkurës i zhvilluar nga Bekele, një student i vitit të parë të […]Më shumë