Sot e nesër, temperaturat deri në 38 gradë Celcius

 Sot e nesër, temperaturat deri në 38 gradë Celcius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot e nesër në vend do të ketë mot shumë të nxehtë dhe me vapë.

Sipas IHMK-së, temperaturat maksimale do të jenë deri në 38 gradë Celcius.

“Nëpër disa zona parashihen vranësira, kryesisht rreth relievit malor, ku parashihet edhe ndonjë rigë e dobët. Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 16-18 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 35-38 gradë Celsius. Indeksi UV mbetet në vlera ekstreme, prandaj kujdes nga kontakti direkt me rrezet e diellit, sidomos personat në moshë dhe shtresa tjetër e popullatës me sëmundje kronike. Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i juglindjes dhe verilindjes”, bën të ditur IHMK-ja. /Zëri

Të ngjajshme