Rama: Albin nëse vazhdon kështu, gëzuar Republika e KFOR-it në veriun e Kosovës!

 Rama: Albin nëse vazhdon kështu, gëzuar Republika e KFOR-it në veriun e Kosovës!

Kryeministri Edi rama ka reaguar sërish në lidhje me rrëmbimin e tre policëve të Kosovës nga forcat serbe.

Madje Rama i ka thënë Vuçiqit se nëse nuk lirohen policët, raportet mes Shqipërisë e Serbisë do të ftohen.

“Sa më shumë mbahen në Serbi këta tre burra që edhe sikur ta kenë shkelur vijën e kufirit s’kanë kryer asnjë krim, aq më pak do jetë e mundur që marrëdhëniet tona bilaterale të mos bëjnë shumë hapa mbrapa! Kjo do jetë java e rikthimit të akullit mes nesh nëse ata nuk lirohen! Nga ana tjetër nëse de-eskalimi nuk ndodh e humbura e madhe do të jetë Kosova – sepse Serbia mbase nuk jeton dot pa u ri-izoluar! Druaj shumë se sa më shumë Albini këmbëngul në të tijën kundër aleatëve, aq më shumë situata mund të agravohet, duke rikthyer KFORin në krye të punës! E atëherë lamtumirë për kushedi sa kohë edhe kontrollit formal të shtetit mbi krejt territorin dhe ta gëzojmë një Republikë të KFORit në Veriun e Kosovës! Albin dil nga guacka e vetizolimit dhe mos e humb Veriun duke parë kudo armiq e tradhëtarë! Koha është tani dhe po fluturon” shkruan Rama në reagim./Indeksonline/

Të ngjajshme