Përfundon takimi, Haradinaj jep detaje se çfarë diskutoi me Escobar dhe Lajçak

 Përfundon takimi, Haradinaj jep detaje se çfarë diskutoi me Escobar dhe Lajçak

Kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj është deklaruar lidhur me takimin që ka patur me emisarin amerikan, Gabriel Escobar si dhe përfaqëuesin special të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak.

Haradinaj tha se në këtë takim ka ripërsëritur përkushtimin për një marrëveshje gjithëpërfshirëse ligjërisht të obligueshme, e cila ka epilog njohjen reciproke me kufijtë ekzistues.

Haradinaj theksoi se ka falënderuar përfaqësuesin e SHBA-ve dhe atë të BE-së për angazhimin e tyre në çështjet e Kosovës.

Postimi i plotë:

Kam zhvilluar një takim sot, me emisarin amerikan Shkëlqesinë e tij Gabriel Escobar Ndihmës Asistent i Sekretarit të Shtetit për Çështje të Evropës dhe Evroazisë dhe Përfaqësuesin Special të BE-së për dialogun Kosovë – Serbi dhe Çështje të tjera të Ballkanit Perëndimor, Shkëlqesinë e tij Miroslav Lajčak. Gjithashtu ishte kënaqësi ta takoja Ambasadorin e ri amerikan në Kosovë, Shkëlqesinë e tij Jeffrey M. Hovenier.

Kam ripërsëritur përkushtimin tonë për një Marrëveshje Gjithëpërfshirëse Ligjërisht të obligueshme, e cila ka epilog njohjen reciproke në kufijtë ekzistues dhe respekton rendin kushtetues të Republikës së Kosovës, gjë që mund të arrihet vetëm me rolin aktiv të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Gjithashtu i falënderova për angazhimin e tyre, Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian, për Republikën e Kosovës.

Të ngjajshme