Mungesa e takimit me Blinkenin, Mirena-Kurtit: ??? ?ë? ?? ?ë ??????ë ?ë??, se ti lehtë e ki me Norvegjinë

 Mungesa e takimit me Blinkenin, Mirena-Kurtit: ??? ?ë? ?? ?ë ??????ë ?ë??, se ti lehtë e ki me Norvegjinë

Analisti Ilir Mirena, lidhur me mungesën e takimit me Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken të kryeministrit, Albin Kurti në Konferencën e Sigurisë në Mynih, ka thënë se çdo takim tjetër është i pa rëndësishëm nëse nuk takon Blikenin.

Ai ka thënë se ndonëse Kurti mund ta ketë lehtë me Norvegjinë, për qytetarët e vendit kjo përbën një lajm të keq.

Kujtojmë se profesorë dhe analistë të zhvillimeve politike, si dhe zyrtarë të partive opozitare kanë komentuar paralajmëruar për mungesën e takimit të Blinken me një nga liderët e vendit që mori pjesë në konferencën e Mynihut.

Mundësia që Kurti ose Osmani të takohen me Blinken ose Harrisin mund të jetë konsideruar e madhe, por edhe shpresa e tyre. Megjithatë, kjo nuk ndodhi dhe krerët e shteteve zhvilluan vetëm disa takime me liderë të “peshave shumë më të vogla”.

Të ngjajshme