Ndërron jetë profesoresha, sportistja e humanistja Xhangyle Ilijazi

 Ndërron jetë profesoresha, sportistja e humanistja Xhangyle Ilijazi

Gjilan – Në moshën 68 vjeçare sot ka ndërruar jetë Xhangyle Iliazi pas një sëmundje të shkurtër. Xhangyle Iliazi njihet si femra e parë në komunën e Gjilanit e cila ka thyer shumë tabupër të cilat ishin të ndaluara për femrën shqiptare.

“Xhangi” siç e thërrisnin të gjithë ishte një profesoreshë e Gjuhës Angleze shumë e dashur e cila dha një kontribut të jashtëzakonshëm.

Xhangi ishte femra e parë kosovare e cila luajti futboll dhe atë për klubin e famshëm Chelsea të Londrës.

Përpos edukimit dhe sportit Xhangi ishte një figurë humanitare dhe një studiuese e
devotshme për çështjen e Hebrenjeve të cilët shqiptarët kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm.

Xhangyle Ilazi ishte femra shqiptare e cila tërë jetën e saj ja dedikoj arsimimit dhe edukimit të popullit shqiptarë.

Për varrimin familjarët kanë bërë të ditur se do të informohen me kohë./rajonipress/

Të ngjajshme