Çfarë mund të bëjë vitamina C për shëndetin tuaj?!

 Çfarë mund të bëjë vitamina C për shëndetin tuaj?!

Shkruan: Ajshe Ibrahimi –Nutriciste/Dietologe Trupi i njeriut nuk e ruan vitaminën C, kështu që njerëzit duhet ta marrin këtë lëndë ushqyese nga dieta e tyre çdo ditë. 

Ky artikull shqyrton ushqimet më të pasura me vitaminë C dhe si t’i përfshini ato në dietë. Sipas ekspertëve,sasia ditore e rekomanduar e vitaminës C për të rriturit është:

90 miligramë (mg) për meshkujt

75 mg për femra

85 mg gjatë shtatzënisë

120 mg gjatë ushqyerjes me gji

35 mg shtesë për njerëzit që pinë duhan

A ndikon gatimi në vitaminën C?!

Gatimi mund të zvogëlojë sasinë e vitaminës në fruta dhe perime. Për të humbur sa më pak vitaminë C, rekomandohet zierja në avull apo shumëllojshmëri frutash dhe perimesh të papërpunuara çdo ditë.

Vitamina C është një antioksidant. Ai mbron qelizat e trupit nga dëmtimi i shkaktuar nga radikalet e lira. Radikalet e lira mund të shkaktojnë ndryshime në qeliza dhe ADN që mund të çojnë në sëmundje. 

Kjo vitaminë gjithashtu luan një rol kyç në pothuajse të gjitha indet e trupit. Pa vitaminën C, trupi nuk mund të prodhojë kolagjen, një proteinë që është e nevojshme për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e:

-kockave të shëndetshme

-nyjet

-lëkurën

-indet e aparatit tretës

Vitamina C është një pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar, i cili mbron kundër viruseve, baktereve dhe patogjenëve të tjerë. Studimet tregojnë se nivelet e ulëta të vitaminës C çojnë në probleme me sistemin imunitar dhe sëmundje të tjera.

Mungesa e vitaminës C mund të rezultojë në një gjendje të quajtur skorbut. Mungesa e vitaminës C, ose skorbuti, mund të shkaktojë:

-dhimbje kyçesh

-mishrat e gjakderdhjes

-lodhje

-probleme me shërimin e plagëve

-depresioni

-humbja e dhëmbëve

Përfitimet shëndetësore të marrjes së vitaminës C

Disa njerëz mund të kenë nevojë për sasi më të larta të vitaminës C se të tjerët. Njerëzit që pinë duhan ose janë të ekspozuar ndaj tymit të dorës së dytë, për shembull, mund të kenë nevojë për më shumë vitaminë C për të reduktuar dëmtimin e radikalëve të lirë që lëshon tymi.

Grupet e tjera që mund të përfitojnë nga një konsum më i lartë i vitaminës C përfshijnë:

personat që nuk hanë mjaftueshëm fruta dhe perime ose që kanë një dietë shumë të kufizuar,

njerëzit që nuk janë në gjendje të absorbojnë plotësisht vitaminat dhe lëndët ushqyese,

njerëzit me kushte të caktuara shëndetësore, të tilla si sëmundje të veshkave ose kancer.

Nëse dikush nuk mund të marrë mjaftueshëm vitaminë C në dietën e tij, ai mund të konsultohet me mjekun për të marrë suplemente. 

Vitamina C është e nevojshme për një shëndet të mirë. Për shkak se është e bollshme në shumë ushqime bimore, ngrënia e një diete të shëndetshme që përfshin një shumëllojshmëri frutash dhe perimesh zakonisht i siguron një personi të gjithë vitaminën C që i nevojitet.

Njerëzit që dëshirojnë të rrisin marrjen e vitaminës C mund ta bëjnë këtë duke ngrënë burime të pasura të vitaminës çdo ditë. Vitaminën C mund ta sigurojmë te frutat dhe perimet si: domatet dhe lëngu i domates, patatet, specat e kuq dhe jeshil, kivi, brokoli, luleshtrydhet, lakrat e Brukselit, pjepri, majdanozi, spinaqi, papaja, rrushi i zi, qershia, limoni, trumëza, mandarina, portokalli, ananasi etj.

Të ngjajshme