213 centimetra i gjatë, basketbollisti afrikan shënon 70 pikë në një ndeshje të NBA

 213 centimetra i gjatë, basketbollisti afrikan shënon 70 pikë në një ndeshje të NBA

Basketbollisti afrikan që luan në NBA, Joel Embid ka shënuar 70 pikë në fitoren e Philadelphias ndaj San Antonio Spurs. 29 vjeçari i gjatë 212 centimetra udhëhoqi ekipin e tij në fitoren 133-123.

“Mentaliteti im është të sulmoj, të dominoj në sulm dhe mbrojtje, kështu që sonte i bëra të gjitha” ka thënë Embid pas ndeshjes.

Embiid është bërë lojtari i vetëm në historinë e NBA-së së bashku me Michael Jordan që ka shënuar të paktën 65 pikë, 15 kërcime dhe 5 asistime në një ndeshje./Indeksonline/

Të ngjajshme